dariusz paczkowski
Najstarsze znane malowidła naskalne powstały ponad 40 tysięcy lat temu w Australii. Tam tkwią Nasze korzenie. Moje, Twoje i graffiti.
ARTYWISTA (artysta streetartowy, działacz społeczny), animator kultury. Od 1987 roku tworzy zaangażowane społecznie murale i street art. Prowadzi warsztaty. www.3fala.art.pl
Dariusz Paczkowski. Rocznik 1971. Wnuk malarza Franciszka Sasanowskiego. Od 1987 roku tworzy graffiti i street art, zaangażowane społecznie. Projektuje instalacje i wycina szablony. Wykuwa w kamieniu znaki i symbole. Jest współtwórcą i uczestnikiem wielu wydarzeń artystycznych, happeningowych i parateatralnych. W latach 80. aktywista Ruchu „Wolność i Pokój”. Założyciel grupy happeningowej „Pod nadzorem”, Front Wyzwolenia Zwierząt oraz grupy 3Fala.art.pl Redaktor naczelny i wydawca pisma FWZ „Mamkły Mampazury”. Pracował w „Klubie Gaja” i Fundacji Ekologicznej ARKA. Współzałożyciel i wieloletni prezes Fundacji Klamra; grupy antynazistowskiej GAN i wieloletni współpracownik Marcina Kornaka z Nigdy Więcej. Współpracownik wielu organizacji społecznych. Dyrektor artystyczny otwartych galerii muralowych w przestrzeni publicznej Warszawy: Galerii Tybetańskiej, Galerii Czeczeńskiej, Galerii Romskiej, Galerii Ukraińskiej, Galerii „Witamy w domu”, Galeria „Kobiety Woli”. W latach 80. aktywista Ruchu „Wolność i Pokój”. Założyciel grupy happeningowej „Pod nadzorem”, Front Wyzwolenia Zwierząt. Redaktor naczelny i wydawca pisma FWZ „Mamkły Mampazury”.
W 2001 roku nagrodzony za pracę na rzecz przeciwdziałania ksenofobii i rasizmowi przez australijską Niezależną Fundację Popierania Kultury Polskiej „Polcul”. W 2010 nagrodzony przez Centrum Aktywności Lokalnej w Konkursie im. Heleny Radlińskiej dla Animatorów Społecznych. Laureat nagrody „Dobrych uczynków '2011” przyznawanej przez Fundację Ekologiczną Arka. W 2011 został wyróżniony tytułem: „Przyjaciel Niewidomych” przyznanym przez Zarząd Główny Polskiego Związku Niewidomych. W 2011 r. jego projekt „Graffiti Polska dla wszystkich” został nagrodzony w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych RP. Laureat plebiscytu „Patriotycznie Zakręceni 2014”. Wyróżniony w konkursie nagrody Polin 2017.
Na kanwie praktyk edukacyjno-społecznych prowadzonych przez Paczkowskiego powstała książkowa monografia „Pedagogie oporu”, której autorem jest dr hab. Piotr Zańko.
Jest autorem licznych okładek płyt, książek oraz czasopism m.in.: KORA: Ping Pong Małe wolności; Pico Iyery: Otwarta droga. Globalna podróż XIV Dalajlamy; albumu „POLSKI STREET ART”; Katastrofa smoleńska. Reakcje społeczne, polityczne i medialne; oraz Raportu Amnesty International „Dotknięci przez nienawiść, zapomniani przez prawo: brak spójnego systemu zwalczania przestępstw z nienawiści w Polsce”.
W 2011 nominowany przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) w konkursie „Projekt Roku – Polski Konkurs Graficzny” w kategorii ETYKA. Jego prace oraz biografia znalazły się m.in. w albumach „PGR. Projektowanie graficzne w Polce”, „POLSKI STREET ART” , „Graffiti w Polsce 1940–2010”, " Graffiti w PRL" wydanej przez IPN oraz w albumie „POLSKI STREET ART cz. 2 / MIĘDZY ANARCHIĄ A GALERIĄ”. Obszerne rozmowy i analizy wybranych jego prac znalazły się w książce „Zabijemy was słowami. Prowokacja kulturowa w przestrzeni miejskiej i w internecie”, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2012.
Prace Dariusza Paczkowskiego znalazły się na ekspozycjach stałych: Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie, Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, prezentowane były także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej podczas wystawy “Nowa sztuka narodowa”.
Jest tatą Kaliny i Krzysztofa. Wegetarianin.
Katalog Z PRZESŁANIEM » Katalog KLAMRZYMY »
Foto: Magda Starowieyska / POLIN
Kontakt: 3fartprojekt@gmail.com 691 314 234 https://www.facebook.com/…143204736648?…
Na okładce książki zdjęcie graffiti Dariusza Paczkowskiego. Fragment wstępu profesorów Piotra Glińskiego i Jacka Wasilewskiego: Społeczeństwo polskie bezpośrednio po katastrofie – dość nagle i niespodziewane – stało się społeczeństwem deklaratywnie patriotycznym i wspólnotowym, a może nawet odpowiedzialnym za wspólnotę, a być może też, w znacznej mierze, świadomym swej przemiany. Znany grafficiarz, radykalny ekolog i szaławiła dwie godziny po katastrofie namalował wielki patriotyczny katyński mural w narodowych barwach; dziennikarze przepraszali na wizji za „nieopaczne słowa”, przepraszał nawet jeden minister… Przez chwilę byliśmy wspólnotą.
W mediach:
Godzina prawdy. TRÓJKA Polskie Radio. 11.10.2014 »
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »